Staff Directory - Details

James Pittman

Commissioner
Primary Department: City Commission

Professional Profile

James Pittman was elected to his first four-year term on the City Commission in October 1997.  Mr. Pittman was re-elected in 2001, 2005 and 2010 to serve until November 2014, at which time he chose not to seek re-election.  He was re-elected to a four-year term in November 2020.

Commissioner Pittman's current term ends in November 2024.